POZNÁVACÍ zájezdy do TURECKA

TURECKO

Turecko je pro mnohé „levnou exotikou“. Kdo by nechtěl alespoň jednou vytáhnout paty z Evropy. Turecko leží na pomezí Evropy a Asie a je tak tím pravým místem kam jet na dovolenou.

 

Turecko je zemí na pomezí kontinentů a kultur

Turecko je země s nádechem Orientu. Sluncem zalité písečné a oblázkové pláže s průzračně čistou vodou, nekonečné stepi, divoké vodopády, úrodné nížiny plné ovoce a zeleniny, nespočetné antické památky a pohostinní lidé, to vše vám může poskytnout Turecko. Je to země, která představuje most mezi dvěma kontinenty – Evropou a Asií a dvěma kulturami – křesťanskou a islámskou. Turecko svojí polohou (rozloha 780 000 km 2, 65 miliónů obyvatel) patří mezi nejvýznamnější v celém regionu východního Středomoří a Blízkého východu.

Turecko je doslova ideální zemí pro poodhalení roušky islámu. Pokud jste jen trochu zvědaví na to, jak to chodí v muslimské zemi, určitě si Turecko nenechte ujít.

 

V Turecku najdete památky i krásnou přírodu

Turecko rovněž disponuje nepřeberným množstvím antických památek, které nám jen připomínají, jak těsně je svázána evropská historie s tureckým územím. Antických památek je tu dokonce víc než v Řecku, a to nejen na pobřeží. Namátkou jmenujme starověké město Efes, horský Thermessos, lázeňské Hierapolis či četné památky v Istanbulu. Turecko rovněž oplývá přírodním bohatstvím a krásami, z čehož nejznámější je Pamukkale se svými terasami s bazénky s termální vodou.

Nutno podotknout, že Turecko je země geograficky blízká, ale kulturně až neuvěřitelně odlišná.

 

Turecko – oblíbené destinace:

  • ALANYA

  • ALANYA – KONAKLI

  • SIDE – COLAKLI/GÜNDOGDU

  • BELEK

 

Dovolená v Turecku – ALANYA

Oblíbené centrum turistů ležící ve východní části turecké riviéry nabízí dostatek příležitostí k zábavě i prožití klidné či aktivní dovolené. Město Alanya založené v Turecku ve 3. století př. n. l. bylo v římských dobách pirátskou pevností, proslulou v celém Středomoří.

Nad někdejším sídlem pirátů ční dosud mohutná pevnost, z jejíchž širokých bašt se otevírá pohled na překrásnou Kleopatřinu pláž. Své jméno má po egyptské královně Kleopatře, která získala pevnost jako dar od Marca Antonia. Dnes je turecká Alanya známá svými nekonečnými plážemi, banánovými plantážemi, vůní ovocných zahrad, pestrými ulicemi plnými obchodů nejen s kůží a zlatem, restauracemi, kavárnami a Starým městem.

 

Turecko – ALANYA – KONAKLI

Vyhledávané turecké letovisko Konakli leží přibližně 12 km západně od Alanye. Moderní hotely jsou citlivě začleněny do okolní přírody, krásné pláže a čisté moře jsou stvořené pro strávení příjemné dovolené. Centrum letoviska nabízí několik restaurací, obchůdků, za nočním životem však doporučujeme vyrazit do centra Alanye (velmi dobré spojení místními minibusy – dolmuš). Konakli v Turecku navštěvují turisté, kteří vyhledávají klidné prožití dovolené.

 

Turecko – SIDE – COLAKLI/GÜNDOGDU

Tato turistická letoviska v Turecku jsou jakýmsi předměstím Side. Nabízejí nespočet restaurací, barů a obchůdků. Do centra historického města Side (10 km) se dostanete velmi dobrým spojením místními minibusy nebo taxi.

 

Turecko – BELEK

Belek je malé letovisko v Turecku ležící mezi městy Antalya a Alanya. Jedná se o novější moderní středisko tvořené převážně luxusními hotelovými komplexy umístěnými v pečlivě udržovaných zahradách přímo u 12 km dlouhé písečné pláže. Belek je chráněnou přírodní oblastí s mnoha piniemi a eukalypty. Především je však rájem golfistů s deseti výborně upravovanými 18jamkovými hřišti.

Nedaleko Beleku se nachází čtyři antická města: Perge, Side, Aspendos a Termessos, která vás okouzlí ruinami starověkých měst, pozůstatky chrámů, amfiteátrů, cest a domů. Pro dobrodružnější povahy doporučujeme při dovolené v Turecku navštívit Národní park Köprülü nabízející krásnou subtropickou přírodu ve stejnojmenném kaňonu a možnost raftingu na řece. Belek si získá nejen milovníky golfu, ale také ty, kteří vyhledávají klid a krásné pláže.

 

Zajímavosti Turecka – termální prameny Pamukkale

Pamukkale je bezpochyby jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů v celém Turecku. Z tektonického zlomu zde vytéká minerální voda s vysokým obsahem vápníku. Ten se ve formě bělostného travertinu usazuje na okolní skále a tvoří tak již zdaleka viditelná bílá jezírka a kamenné krápníky a vodopády. Pamukkale se do češtiny překládá jako „Bavlněný hrad" a při návštěvě tohoto místa jistě uznáte, že se jedná o velice příhodný název.

Jelikož sem každoročně zavítá ohromné množství turistů, a bělostná jezírka je potřeba uchránit i pro další generace je koupání v nich od roku 1997 přísně zakázáno. Povolena je jen pěší prohlídka teras, avšak bez obuvi, takže procházku po místy ostrých útesech musíte absolvovat bosky. I tak však stojí návštěva a prohlídka za to a fotky, které v Pamukkale pořídíte, budou bezpochyby patřit mezi ty nejhezčí, co si z Turecka přivezete.

 

Zajímavosti Turecka – město Hierapolis a římské lázně

Kromě Bavlněného hradu si v Pamukkale můžete prohlédnout i ruiny starověkého města Hierapolis. Hierapolis byla v Turecku založena již v roce 190 př.n.l. a během následujících let pod nadvládou Říma a později byzantské říše vzkvétal jako významné lázeňské centrum. Původní bazén s artefakty antických sloupů je dodnes vyhledávanou atrakcí a v jeho termálních vodách se neustále koupe nemalé množství turistů.

Jestliže se o historii Hierapole v Turecku chcete dozvědět více, navštivte zdejší archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout expozici nalezených artefaktů, sarkofágy z nedaleké nekropole a také ukázky místní antické sochařské školy. Nedaleko muzea se nachází raně byzantský kostel a také rozvaliny Apollónova chrámu, kde stejně jako v řeckých Delfách působila významná věštírna.

Řekové v Hierapoli vybudovali i divadlo, z kterého se do dnešních dní mnoho nedochovalo. V mnohem lepším stavu je římské divadlo. To v dobách své největší slávy dokázalo pojmout téměř 12.000 diváků. Místem, které byste během své dovolené v Turecku neměli při prohlídce Hierapole vynechat, je starověká ulice Frontinus. Ta kdysi byla hlavní městskou třídou a dodnes ji zdobí velkolepé antické oblouky. Za městem začíná několik kilometrů rozlehlá nekropole, plná zvláštních a netradičních náhrobků a rozlehlých hrobek dávných významných obyvatel Hierapole.

Chcete kromě Turecka vyrazit k moři i do dalších zajímavých zemí? Vyzkoušejte dovolenou autobusem v Chorvatsku nebo se busem či letecky vypravte do Bulharska .

Řadit dle:
1 položka, 1 stránka
1 položka, 1 stránka
Vytvářím objednávku...